Kolagén

Kúpiť

Slovo kolagén má pôvod v gréckom genno –  rodiť a kolla, čo znamená glej.

Kĺbová výživa - Kolagén DIAS FORTE

Kolagén je vláknitá, vo vode nerozpustná bielkovina, ktorá tvorí základ spojivových tkanív, teda väzív, chrupiek (hovorovo chrupaviek) a kostí. Tvorí 25-30 % všetkých proteínov v tele cicavcov, 70 % kože a dokonca 10 % celkovej hmotnosti človeka.

Kolagénu vďačíme za pohyb bez bolesti, zdravé kĺby a väzivá. Ovplyvňuje vzhľad našej pokožky, kvalitu vlasov, nechtov aj zubov. S obľubou sa zvykne prezývať „bielkovina mladosti“. S pribúdajúcim vekom naše telo však stráca schopnosť kolagén samo vytvárať. Jeho nedostatok sa potom prejavuje bolesťami kĺbov, praskaním v kostiach, starnutím kože, vznikom obávanej celulitídy a strií, zhoršenou kvalitou vlasov alebo zvýšenou lámavosťou nechtov.

Základnou stavebnou jednotkou kolagénu je trojitá špirála (nazývaná aj tropokolagén). Každé vlákno je tvorené reťazcom aminokyselín. Kolagénové vlákna sú mäkké, ohybné, ale nepružné a vysoko pevné v ťahu. Uvádza sa, že mm2 kolagénových vláken je schopný udržať váhu až 50 kilogramov.

Vekom, ale aj aktívnym športom sa zvyšuje opotrebenie pohybového aparátu. Časom sa môžu dostaviť bolestivé stavy, ktoré pohyb a aktivitu výrazne obmedzujú až znemožňujú. Výživové doplnky zamerané na kĺbovú výživu prispeivajú k  obnove kĺbových a chrupavkových štruktúr, väzív a šliach.

Nedostatok kolagénu v tele je prirodzený jav a je súčasťou procesu starnutia. S pribúdajúcimi rokmi, približne od tretej dekády života, dochádza k prejavom negatívnych účinkov voľných radikálov v tele, ktoré spôsobujú narušenie správnej funkcie fibroblastov. Fibroblasty sú bunky zodpovedné za produkciu nášho vlastného kolagénu.

Kolagénové prípravky predstavujú zdroj bielkovín pre organizmus. Práve nedostatok bielkovín v tele stojí za prvými prejavmi starnutia. Úlohou kolagénových peptidov (peptid je produktom štiepenia bielkovín) je podporiť činnosť vlastných buniek tela (spomínaných fibroblastov) v zmysle zvýšenej biosyntézy (biosyntéza je proces prebiehajúci v živej hmote pôsobením enzýmov) kolagénu.

Typy kolagénov:

KOLAGÉN TYPU I

Je najrozšírenejším typom kolagénu v organizme. Predstavuje 90 % všetkého kolagénu v tele. Tento typ kolagénu sa nachádza v šľachách, väzoch, kostiach, v koži ako aj v ďalších tkanivách.

KOLAGÉN TYPU II

Vyskytuje sa najmä v tkanive chrupaviek, ktoré pokrývajú povrch kostí v kĺbovom spojení. Vytvára husté priestorové siete odolné voči tlaku. Je nevyhnutným stavebným prvkom odolných a správne fungujúcich chrupaviek.

KOLAGÉN TYPU III

Je podobný kolagénu typu I a spolu s ním sa nachádza v koži, svaloch a kostiach. Fibrily kolagénu typu II sa zhlukujú do vláken a vytvárajú sieť poskytujúcu oporu mäkkým svalovým bunkám, nervovým vláknam a adipocytom (bunkám slúžiacim na uchovávanie tuku). Vo zvýšenej miere sa s ním stretávame v rýchlo rastúcich tkanivách, napr. v počiatočnej fáze hojenia rán.

NATÍVNY KOLAGÉN

Je to prírodný kolagén, ktorý nie je hydrolyzovaný ani denaturovaný. Bolo preukázané, že už podávaný v malých dávkach, má významný vplyv na autoimunitné faktory. Odborné štúdie ukázali, že malé dávky kolagénu v prirodzenej podobe pozitívne ovplyvňujú stav kĺbov ako u osteoartrózy (nezápalové ochorenie kĺbov), tak aj u reumatoidnej artritídy (zápalové ochorenie kĺbov).

Aktuality

Zaujal Vás náš produkt, ale chceli by ste si ho najprv vyskúšať? V lekárňach je k dispozícii…

zobraziť viac